Maďarsko patří mezi velice oblíbené turistické destinace, a to nejen pro návštěvníky z České republiky. Důvodem je bezpochyby široká paleta možností uspokojující téměř všechny druhy cestovatelů. To jediné, co zde nenajdete, jsou „pořádné“ hory a moře. Faktem ale je, že alespoň absence moře je důstojně nahrazována vyhlášeným jezerem Balaton, které je největším jezerem v regionu střední Evropy a někdy je výmluvně nazýváno „Maďarské moře“. Jinak ale Maďarsko nadchne každého, kdo vyhledává jedinečné památky, umění světového formátu, blahodárnou relaxaci, přírodní krásy, kulturní akce nebo vyhlášenou gastronomii. A co definuje tuto zemi nejvíce? Jistě jsou to termální lázně, výborná vína a pálivá jídla.
Kuchyně
Pokud se rozhodnete navštívit tuto zemi, v žádném případě byste neměli opomenout zdejší gastronomické lahůdky. Ve světovém měřítku se možná nejedná o žádný fenomén, jako je třeba francouzská či italská kuchyně, ale to ještě neznamená, že se nejedná o kuchyni výbornou a originální. Našincům bude navíc vzhledem ke geografické blízkosti Maďarska s Českou republikou velice blízká a nutno dodat, že se jedná o kuchyni, která v mnohém ovlivnila i tu českou. Jistě vám nejsou cizí pokrmy, jako je guláš, langoš, lečo, segedínský guláš nebo perkelt. Právě v této zemi je jejich původ, tak proč je neokusit v nefalšovaném podání přímo v místě jejich rodiště.
Mimo výše zmíněné a nám poměrně dobře známé pokrmy má ale zdejší kuchyně ještě jednu specialitu, na kterou nesmíme v žádném případě zapomenout. Jedná se pálivou rybí polévku nazvanou „halászlé“. Tato polévka patří mezi poklady maďarské gastronomie a její ochutnávka by vám rozhodně neměla uniknout.
Demografie a geografie
Maďarsko, oficiálně pak Maďarská republika je stát ležící ve východní části střední Evropy, který sousedí se Slovenskem, Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem a Ukrajinou. Nejdelší hranici sdílí se Slovenskem na severu země, a to v délce 677 kilometrů. Nejkratší hranici má pak se Slovinskem (na západě) a Ukrajinou (na východě) o délce 102, respektive 103 kilometrů. Celková rozloha země činí 93 tisíc kilometrů čtverečních a žije zde 9,9 milionu obyvatel. Obyvatelstvo je tvořeno převážně Maďary, avšak žijí zde také četné komunity Rumunů, Ukrajinců, Romů a Němců.
Z hlediska výškového profilu je země značně plochá a nízko položená. Zhruba 89 % území nepřekračuje svou výškou 200 metrů nad mořem a nad 400 metrů nad mořem leží jen okolo 2 % celkového území. Jedinou hornatou částí je na severu ležící maďarsko-slovenské pohraničí, kam zasahuje pohoří Karpat a kde nalezneme také nejvyšší bod Maďarska, horu Kékes s výškou 1015 metrů nad mořem.
Hlavním a největším městem země je Budapešť, která je zároveň také centrem prakticky veškerého dění v Maďarsku. Důvod je vcelku prostý. Budapešť je téměř desetkrát větší, než druhé největší město Debrecín (okolo 200 tisíc obyvatel). V Budapešti samotné žije okolo 1,8 miliónu obyvatel. V jejím širším okolí pak přes 3 miliony lidí, tedy téměř třetina veškerého maďarského obyvatelstva. Mezi další velká města, která nesmíme opomenout zmínit, patří Miškolc (cca 160 tisíc obyvatel), Segedín (cca 160 tisíc obyvatel), Pécs (cca 150 tisíc obyvatel) a Győr (cca 130 tisíc obyvatel).
Podnebí
Počasí je zde velice podobné tomu u nás, to znamená typicky kontinentální. Během léta je tu parno s průměrnými denními maximy přes 25 °C a absolutními maximálními teplotami i přes 35 °C. V průběhu zimy se pak teploty většinou drží pod nulou a neklesají pod -15 °C. Celkově je zde nižší množství srážek, než v České republice, což je do jisté míry dáno minimálním množstvím horských masivů.
Maďarsko a jeho památky UNESCO
- Budapešť (Dunajské břehy, Budínský hrad a okolní čtvrť a Andrássyho třída)
- Hřbitov v Pécsi
- Neziderské jezero a okolní krajina
- Národní park Hortobágy v maďarské pustě
- Benediktinské opatství v Pannonhalmě a okolní příroda
- Historická vesnice Hollókő a okolí
- Historická kulturní krajina vinařské oblasti Tokaj
- Jeskyně krasu Aggtelek a Slovenského krasu
Historie
Současné Maďarsko a jeho kultura jsou výsledkem mnoha vlivů a událostí, které se nesmazatelně zapsaly do historie této země. Základní kámen Maďarska, jak ho známe dnes, byl položen v 9. století, kdy přišly na toto území uherské kmeny z oblasti dnešního Ruska (konkrétně jde o oblast Uralu). Odtud si také tento národ přinesl svůj typický, jedinečný a do jisté míry „nechvalně“ vyhlášený jazyk Maďarštinu. Velkou roli pak při formování tohoto státu a národa sehrálo dlouhodobé obsazení země Turky, následné připojení k Rakouské monarchii a v neposlední řadě i první světová válka, po jejímž skončení přišlo tehdejší Uhersko na základě Trianonské dohody o více než 70 % svého území. Poslední zmíněná událost má přitom nezanedbatelné dozvuky až do dnešních dní a všem v ČR jsou jistě známé nekončící spory Maďarska se Slovenskem (jen pro zajímavost, prakticky celé území dnešního Slovenska kdysi náleželo Uhersku).