Atrakce v Budapešti

Sdílejte:

Některé atrakce v Budapešti jsou poměrně netradiční. Mezi takové lze bezpochyby zařadit park, respektive venkovní muzeum Memento park vystavující sochy z doby komunismu, ale také Velkou tržnici, kde najdete desítky a desítky malých obchodů nabízejících nepřebernou škálu místních potravin a koření. Mezi tradičnější atrakce v Budapešti pak patří pozemní lanovka na Hradní vrch a budapešťská ZOO, která svou rozlohou sice nepatří k největším, ale na druhou stranu zde uvidíte mnoho živočišných druhů, které jen tak někde nemají.

Atrakce v Budapešti

POZEMNÍ LANOVKA BUDAVÁRI SIKLÓ

Pozemní lanovka, maďarsky Budavári Sikló, se nachází přímo pod Budínským hradem, kam také po strmém kopci přiváží své pasažéry. Její dolní stanici najdeme na západním břehu Dunaje přímo u Řetězového mostu vedle vjezdu do tunelu pod Hradním vrchem.

Do provozu byla uvedena již v roce 1870, avšak během druhé světové války byla zcela zničena bombardováním. Její zbytky byly odvezeny a uvažovalo se i o jejím nahrazení výtahy. Nakonec však byla v roce 1986 po mnoha zdrženích a provizorních řešeních obnovena a uvedena opět do provozu a dnes patří mezi nejoblíbenější atrakce v Budapešti.

Budavári Sikló Pozemní lanovka na Budínský hrad

Lanovka funguje na „principu kladky“, kdy dva vozy jezdí proti sobě v opačném směru nahoru a dolů po dvou kolejových tratích. Délka trati je pouhých 95 metrů, převýšení pak 51 metrů. Maximální rychlost lanovky je 1,5 metru za sekundu a 24 pasažérů převeze v obou směrech za 90 vteřin.

Oficiální stránky: www.bkk.hu

Další informace o Pozemní lanovce
VELKÁ TRŽNICE

Velká tržnice je pouze jednou z mnoha tržnic tohoto typu v Budapešti (prakticky každý obvod má svou vlastní tržnici, kam chodí místní nakupovat), avšak pro turisty je určitě nejzajímavější, a to z hlediska velikosti, dostupnosti i architektury. Najdeme ji přímo na východním břehu Dunaje u Mostu svobody. Jedná se o budovu z roku 1896, jejíž hlavní strukturu tvoří nýtovaná ocelová konstrukce. Stavba má celkem tři podlaží, z čehož dvě jsou nadzemní a jedno se nachází pod zemí.

Tržnice, ačkoliv je poměrně hojně navštěvována turisty, slouží především místním, kteří zde nakupují čerstvé maso, zeleninu, ovoce, ryby, mléčné výrobky, koření a tak podobně. Najdeme zde však také celou řadu stánků s alkoholem, uzeninami, nakládanou zeleninou, medem, marcipánem a kořením. V nejvyšším patře je pak několik restaurací s tradičními maďarskými pokrmy a pár stánků s rukodělnými výrobky.

Központi Vásárcsarnok Velká Tržnice

V celém areálu se nachází více než 100 stánků a každý den Velkou tržnici navštíví více jak 5000 návštěvníků. Pro turisty je její návštěva spojena především s ochutnávkou místních jídel a také s nákupem drobných suvenýrů v podobě sušených paprik či nakládané zeleniny.

Rozdělení stánků v rámci pater:

 • Podzemní patro – Ryby a supermarket
 • Přízemí – Maso, zelenina, ovoce, alkohol, koření a podobně
 • 1. patro – Restaurace, bufety a stánky s rukodělnými výrobky

Oficiální stránky: www.piaconline.hu

Další informace o Velké tržnici

ZOO BUDAPEŠŤ

Budapešťská ZOO patří mezi nejstarší zoologické zahrady na světě a založena byla již v roce 1866, nicméně návrhy na její vznik se objevovaly už o čtyřicet let dříve. Komplikovaná politická situace však založení nepřála. Zahrada má rozlohu více než 17 hektarů a její součástí je také zahrada botanická. V posledních letech se návštěvnost stabilně drží na více než jednom milionu návštěvníků ročně, což ji řadí mezi top atrakce v Budapešti.

Nalezneme zde přes tisíc živočišných druhů a více než deset tisíc zvířat jako takových. Mezi ty nejzajímavější nepochybně patří sloni, gorily, orangutani, varani komodští, nosorožci, vombati, koaly či pandy červené. To je ale jen letmý výběr nepřeberné škály tamních živočichů. Návštěvníci pak jistě ocení, že mnoho pavilonů a výběhu je architektonicky stylizováno dle místa původu konkrétních živočichů. Jeden pavilón třeba vypadá jako mešita. Několik budov je pak vystavěno ve zdobném stylu art nouveau.

Állatkert Budapest ZOO Budapešť

ZOO Budapešť stejně jako jiné zoologické zahrady tvrdě bojuje o své návštěvníky s jinými atrakcemi. To je vidět jednak na modernizaci a výstavbě nových expozic, ale také ve sbližování návštěvníků a zvířat. Pokud ZOO navštívíte, můžete zde pozorovat pravidelná krmení zvířat, hladit si trnuchy v akváriu, krmit žirafy (speciální granule se prodávají v kiosku, který najdete napravo poté, co do zahrady vstoupíte) nebo si hladit klokany a pštrosy v jejich výběhu.

Ačkoliv je ZOO rozlohou poměrně malá, připravte se na to, že vám její návštěva zabere praktický celý den. Výhodou nicméně je, že se nachází v širším centru v Městských sadech u Náměstí hrdinů. Pohodlně se sem dostanete prakticky odkudkoliv historickou linkou metra M1.

Oficiální stránky: www.zoobudapest.com

Další informace o ZOO Budapešť
MEMENTO PARK

Memento park je atrakce v Budapešti, kterou lze označit za dosti netradiční. Jde o venkovní muzeum, které společně s Domem Teroru patří mezi hlavní dvě budapešťské připomínky vlády komunismu v této zemi. Po skončení vlády komunistické strany v Maďarsku, byly všechny sochy oslavující tuto politickou stranu a její představitele v Budapešti odstraněny a odvezeny na okraj města.  Krátce na to vznikla myšlenka použít tyto sochy jako základ pro nové muzeum připomínající toto nešťastné období. Muzeum se dočkalo svého otevření poměrně brzy, a to v roce 1993.

Muzeum socialistických soch Memento Park

Dnes zde nalezneme několik desítek soch, z nichž některé dosahují mamutích rozměrů. Náměty zde umístěných soch jsou pochopitelně pro komunismus typické. Jedná se o ztvárnění jeho tradičních představitelů, jako je třeba Lenin, Marx či Engels, ale také obecné postavy, jako dělník a voják. V roce 2007 se pak muzeum dočkalo nové budovy výstavní galerie a kina.

Areál se bohužel nenachází v centru ani v jeho bezprostřední blízkosti, ale zhruba osm kilometrů vzdušnou čarou od něj v jihovýchodní části města. Konkrétně se jedná o křižovatku ulic Balatoni a Szabadkai. Dostanete se sem však bez problémů městským autobusem.

Oficiální stránky: www.mementopark.hu

Další informace o Memento parku

Další zajímavé atrakce v Budapešti

Výše zmíněná čtveřice patří mezi turisty nejnavštěvovanější atrakce v Budapešti, avšak ani zdaleka se nejedná o atrakce jediné. V krátkosti proto vyjmenujeme další možnosti, jak se můžete v tomto krásném městě pobavit.

 • Boty na břehu Dunaje
 • Tropicárium
 • Ruské kolo
 • Labyrint pod Budínským hradem
 • Dunajská promenáda
 • Jeskyně Pál-völgyi
 • János-hegy
 • Pivovar Dreher a muzeum piva
 • Tramvaj číslo 2
 • Jeskynní kaple
 • Metropolitní cirkus
 • Národní divadlo
 • Millenáris Park
 • Památník holokaustu
 • Náměstí svobody
 • Vyhlídková plavba lodí po Dunaji
 • Modelová železnice Miniversum
 • Posezení v kavárně New York Café
 • Památník maďarského povstání Ötvenhatosok tere
 • Největší přesýpací hodiny světa Időkerék
 • Hřbitov Kerepesi
 • Nový městský hřbitov a Židovský hřbitov v Kozmově ulici
 • Náměstí Istvána Széchenyiho
 • Dům Harryho Houdiniho
Sdílejte: