Počasí v Budapešti

Sdílejte:

loader-image
Počasí Budapešť
10:57, 20 dubna, 2024
11°C
oblačno
Humidity 65 %
Wind Gust: 0 Km/h

Počasí a klima v Budapešti je typicky kontinentální, což znamená spalující horká léta plná slunce a mrazivé zimy doprovázené sněhovou nadílkou. Poloha Maďarska uprostřed Evropy je místem setkávání teplých a studených front, takže zde obecně není tak chladno, jako v severských zemích a ani tak teplo, jako v zemích ležících u Středozemního moře. Celkově vzato se však v Budapešti návštěvník setká s oběma klimatickými extrémy v závislosti na tom, kdy do města zavítá.

Počasí v Budapešti
Během vrcholných letních dnů může teplota ve stínu atakovat 40 stupňů Celsia a i díky tomu zde nejsou zcela ojedinělé silné lijáky. Léta jsou sice celkově vzato horká a vlhká, nicméně díky poloze na Dunaji vane městem příjemných chladný vánek, což je znát především v Budapešťských vrších na západním okraji města. Teploty v zimních měsících se pohybují většinou okolo bodu mrazu, ale mohou klidně klesnout i hluboko pod něj a dokonce se výjimečně může stát, že zamrzne Dunaj.

Pro turistu je podstatné vědět, že počasí v Budapešti nemá vliv na chod města a chování lidí v něm. Během jakéhokoliv ročního období zde prakticky vše funguje bez omezení. Výjimkou v tomto ohledu nejsou ani termální lázně, jejichž venkovní bazény jsou díky teplým pramenům otevřeny i v zimních měsících.

Základní fakta v rychlosti:

 • Nejteplejší měsíc: Červenec – Průměrná denní teplota je 28 °C
 • Nejchladnější měsíc: Leden – Průměrná denní teplota je 1 °C
 • Nejdeštivější měsíc: Červen – 64 milimetrů srážek
 • Největrnější měsíc: Duben – Průměrná rychlost větru 12,9 km/h
 • Nejvhodnější měsíc pro koupání: Srpen – Průměrná teplota vody 20 °C

Letní počasí v Budapešti

Od června do srpna je ve městě horko a poměrně vlhko. Obecně panuje krásné počasí vyznačující se modrou oblohou a dlouhotrvajícím denním slunečním svitem. Navzdory takřka ideálnímu počasí je však nutné počítat s rychlými příchody nečekaných přeháněk a intenzivních bouřek. Ty mohou mít krátké trvání, ale pršet může klidně i celý den, a to velmi intenzivně. Červen je ostatně na srážky nejbohatší měsíc z celého roku.

Léto

Místní ve velkém počtu vyrážejí do parků, venkovních lázní, na koupaliště a procházky do lesů Budínských vrchů. Celá řada lidí pak opouští Budapešť a odjíždí na nepříliš vzdálené jezero Balaton. Samotní Maďaři se během léta do Budapešti příliš nehrnou, nicméně v případě turistů je to přesně naopak. Samostatnou kapitolu v tomto ohledu potom představují četné letní festivaly, kterým zcela jednoznačně kraluje hudební festival Sziget, který je jedním z největších hudebních festivalů v Evropě a již několikrát ho navštívilo přes půl milionu návštěvníků.
Co si nezapomenout zabalit: Zcela nejdůležitější je kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, protože slunce svítí vskutku intenzivně a člověk se může snadno spálit. S tím souvisí i volba oblečení, které by mělo být lehké a vzdušné. S ohledem na vysokou pravděpodobnost silného deště pak v cestovním zavazadle nesmí chybět deštník či pláštěnka a adekvátní oblečení.

Letní teploty, srážky a hodiny slunečního svitu

 • Červen: Průměrná denní/noční teplota je 25/13 °C, 64 milimetrů srážek, 250 hodin slunečního svitu
 • Červenec: Průměrná denní/noční teplota je 28/15 °C, 45 milimetrů srážek, 271 hodin slunečního svitu
 • Srpen: Průměrná denní/noční teplota je 27/15 °C, 49 milimetrů srážek, 255 hodin slunečního svitu

Podzimní počasí v Budapešti

Podzim je pravděpodobně nejlepší období na návštěvu města, a to zejména jeho první polovina. Stále je zde dostatečně teplo, avšak není nutné se obávat nesnesitelných veder. Slunečního svitu je také dostatek. Vše se ovšem rychle mění zhruba od konce října, kdy se začne výrazně ochlazovat, více prší a razantně ubyde slunečního svitu. Vše pak negativně ovlivní ještě přechod na zimní čas, což způsobí, že se reálně stmívá mezi čtvrtou a pátou hodinou odpolední.

Podzim

Co si nezapomenout zabalit: Dost záleží, kdy přesně člověk do města vyrazí a celkově není vůbec od věci sledovat předpověď počasí. První polovina září může mít klidně plnohodnotné letní parametry, zatímco v listopadu mohou teploty v noci bez problémů zamířit pod bod mrazu. Celkově vzato by tak člověk měl mít s sebou nějaké dostatečně teplé oblečení a pochopitelně také deštník.

Podzimní teploty, srážky a hodiny slunečního svitu

 • Září: Průměrná denní/noční teplota je 22/11 °C, 40 milimetrů srážek, 187 hodin slunečního svitu
 • Říjen: Průměrná denní/noční teplota je 16/6 °C, 39 milimetrů srážek, 141 hodin slunečního svitu
 • Listopad: Průměrná denní/noční teplota je 9/1 °C, 53 milimetrů srážek, 69 hodin slunečního svitu
Zimní počasí v Budapešti

Zima bývá chladná až mrazivá a samozřejmostí jsou sněhové srážky a tvorba náledí. Teploty klesají pod bod mrazu většinou jen mírně, ale občas nastávají takové mrazy, že dokonce zamrzne Dunaj. Slunečního svitu je velmi málo, což ovšem především v době adventu alespoň částečně vyvažují vánoční trhy a výzdoba v ulicích. Samotný leden je nejchladnějším měsícem roku a především ráno mohou být chodníky namrzlé a je tedy nutné dávat pozor, aby člověk neuklouzl. V únoru se počasí v Budapešti začíná pomalu zlepšovat, ale stále panuje zimní počasí se vším všudy.

Zima

Co si nezapomenout zabalit: Samozřejmostí je teplá bunda nebo kabát, čepice, rukavice a případně i šála. Důležité jsou také teplé ponožky a boty s dobrou přilnavostí, abyste bylo riziko uklouznutí na zledovatělých chodnících co nejmenší.

Zimní teploty, srážky a hodiny slunečního svitu

 • Prosinec: Průměrná denní/noční teplota je 3/-2 °C, 43 milimetrů srážek, 52 hodin slunečního svitu
 • Leden: Průměrná denní/noční teplota je 1/-4 °C, 37 milimetrů srážek, 62 hodin slunečního svitu
 • Únor: Průměrná denní/noční teplota je 4/-2 °C, 29 milimetrů srážek, 93 hodin slunečního svitu

Jarní počasí v Budapešti

Jaro přináší do města především výrazný nárůst délky slunečního svitu a zvýšení teplot. Přinejmenším během dne už nebývá vyloženě zima, nicméně je nutné počítat s tím, že je jaro značně proměnlivé a nepředvídatelné. Jeden den tak může být téměř letní počasí a druhý den naopak téměř zimní počasí. S vyloženými extrémy by se ovšem člověk setkat neměl. Počasí má pochopitelně tendenci se od března do května postupně zlepšovat.

Jaro

Co si nezapomenout zabalit: V zavazadle by vám neměl chybět deštník, lehká bunda a oblečení, které je možné vrstvit, abyste se mohli pružně přizpůsobovat měnícímu se počasí. V březnu je lepší sáhnout po teplejších kusech oblečení, v květnu naopak po lehčích. S volbou vám vždy pomůže aktuální předpověď počasí.

Jarní teploty, srážky a hodiny slunečního svitu

 • Březen: Průměrná denní/noční teplota je 11/1 °C, 30 milimetrů srážek, 137 hodin slunečního svitu
 • Duben: Průměrná denní/noční teplota je 17/5 °C, 42 milimetrů srážek, 177 hodin slunečního svitu
 • Květen: Průměrná denní/noční teplota je 22/10 °C, 62 milimetrů srážek, 234 hodin slunečního svitu
Shrnutí

Budapešťkontinentální podnebí. Léta jsou horká, zimy chladné a jara a podzimy příjemné, avšak proměnlivé a méně předvídatelné. Letní měsíce doprovázejí intenzivní nárazové deště a zimní měsíce trápí silný nedostatek slunečního svitu.

Sdílejte: