Lázně v Budapešti a ostatně v celém Maďarsku jsou vyhlášené, a to nejen u místních, ale také u zástupů turistů. Někteří z nich sem přijíždí primárně právě proto, aby se věnovali relaxování ve vodách termálních pramenů. Pod Budapeští leží geologický zlom, který má na svědomí, že lze v tomto městě napočítat přes 120 termálních pramenů zásobujících okolo 30 lázeňských komplexů. Celkovým objem termální vody vytlačené na povrch těmito prameny dosahuje úctyhodných 70 milionů litrů vody každý den, přičemž ten nejteplejší má teplotu sahající až k hranici 77 stupňů celsia.
Nejznámější lázně v Budapešti jsou Széchenyi fürdő a Gellért fürdő. Za návštěvu nicméně stojí určitě také ty, které zde z části ve stejné podobě zůstaly z dob turecké nadvlády (Császár, Király, Rácz a Rudas). Připravte se na to, že ve všech šesti zmíněných komplexech budete žasnout nad jejich neskutečnou architekturou, se kterou se jen stěží setkáte i v těch nejmodernějších lázních kdekoliv jinde na světě.
Lázně v Budapešti nejsou jen o léčení chorob, byť tento svůj účel jistě nezapřou, ale také o příjemném odpočinku a částečně i společenském životě místních. Nečekejte však žádný aquapark a ideální místo pro zabavení svých potomků. Prakticky jediné, co zde najdete, jsou bazény s termální vodou, sauny a parní komory.
Lázně v Budapešti, které byste měli navštívit
V Budapešti se nacházejí doslova desítky nejrůznějších lázeňských komplexů, z nichž každý může vyhovovat trochu jinému druhu klientely. Na druhou stranu se však mezi nimi najdou takové, které jsou do jisté míry nezaměnitelné a ikonické. My jsme se mezi tou širokou škálou možností rozhodli pro následující sedmici. Nutno však dodat, že mezi všemi výrazně vynikají jedinečné první jmenované Széchenyi fürdő. Pokud se tedy rozhodnete pro návštěvu jedněch jediných lázní v Budapešti, pak neváhejte a zvolte právě tyto. Nic se jim nevyrovná.
LÁZNĚ SZÉCHENYI (Széchenyi fürdő)
Széchenyi fürdő jsou bezesporu nejznámější lázně v Budapešti. Jedná se o lázně relativně nové, a to přinejmenším ve srovnání s těmi z dob nadvlády Osmanů. Jsou to největší léčebné lázně v celé Evropě vybudované těsně před začátkem první světové války v letech 1909 až 1913. Ještě před jejich vybudováním na tomto místě stály takzvané artézské lázně z roku 1891. Ty však byly nahrazeny stávající (byť v průběhu let rozšiřovanou a upravovanou) budovou Széchenyiho lázní. Stavba je vystavěna v novobarokním slohu a je řešena zrcadlově. To v praxi znamená, že má dvě prakticky totožné poloviny. To je pozůstatek rozdělení na mužskou a ženskou část v minulosti.
Bazény jsou napájeny dvěma termálními prameny o teplotách 74 a 77 stupňů celsia vyvěrajících z hloubky přes jeden a čtvrt kilometru. Komplex má vnitřní a vnější část. Ve vnitřní části se nachází množství menších bazénků o různých teplotách vody, sauny, parní komory a veškeré potřebné zázemí. Ve venkovní části obklopené ze všech stran lázeňskou budovou je jeden velký plavecký bazén a dva velké termální bazény. Zdejší voda má léčebné účinky především na pacienty trpící onemocněním kloubů a pohybového ústrojí, jako je kupříkladu artritida. Díky obsahu síry, vápníku, hořčíku, hydrogenuhličitanu a několika kyselin se doporučuje také v rámci pitného režimu pro pacienty trpící onemocněními zažívacího a dýchacího ústrojí.
Nejlépe se sem dostanete linkou metra M1, jejíž stanice se nachází jen pár desítek metrů od vstupu. Nedaleko se pak nachází ZOO Budapešť a Náměstí hrdinů.
Oficiální stránky: www.szechenyifurdo.hu
Další informace o Lázních Széchenyi
LÁZNĚ GELLÉRT (Gellért fürdő)
Gellért fürdő jsou po těch Szechényiho druhé nejslavnější lázně v Budapešti. Jsou součástí luxusního hotelu nesoucí stejné jméno a byly vybudovány mezi lety 1912 až 1918 v secesním art noveau stylu. Návštěvníci si tak mohou užít nejen každý z celkem třinácti termálních pramenů, ale také překrásnou architekturu budovy hotelu, mozaiky, vitrážová okna, sochy a sloupy.
Najdeme zde vnitřní a vnější část s bazény, bazénem s vlnobitím, vířivkami a saunami, které jsou přístupné, jak ubytovaným v hotelu, tak široké veřejnosti. Teplota vody se v termálních bazénech pohybuje mezi 35 až 40 stupni celsia a obsahuje množství vápníku, chloridu, fluoridu, síranu, radia, hořčíku a mnoho dalších látek. Léčebné kúry zde podstupují převážně pacienti trpící onemocněními pohybového a dýchacího ústrojí a pacienti s gynekologickými problémy.
Leží u jihovýchodní paty Vrchu Gellért u Mostu Svobody.
Zajímavost: V prostorách těchto lázní se mimo jiné natáčel i film Jana Svěráka Akumulátor 1.
Oficiální stránky: www.gellertfurdo.hu
Další informace o Lázních Gellért
LÁZNĚ RUDAS (Rudas fürdő)
Rudas fürdő patří mezi lázně v Budapešti, které byly zbudovány již za doby, kdy byla Budapešť pod nadvládou Turků. Konkrétně se jedná o rok 1550. Celkem zde nalezneme 6 termálních bazénů o teplotě 16 až 42 stupňů celsia, jeden plavecký bazén a wellness část s několika dalšími bazény. Za nejkrásnější část lázní je návštěvníky považována místnost s bazénem ve tvaru osmiúhelníku. Ten má nad sebou místo stropu částečně prosklenou kopuli o průměru 10 metrů.
Prameny, které Rudas fürdő zásobují, obsahují vápník, hořčík, síru, hydrogenuhličitan a také radium. Jsou proto vhodné především na léčbu onemocnění spojených s klouby a pohybovým aparátem.
Nacházejí se na západním břehu Dunaje u severovýchodní paty vrchu Gellért jen pár kroků od Alžbětina mostu.
Oficiální stránky: www.rudasfurdo.hu
Další informace o Lázních Rudas
LÁZNĚ KIRÁLY (Király fürdő)
Király fürdő, stejně jako například lázně Rudas, vznikly již za doby, kdy Osmanská říše ovládala tuto oblast a prvky původní osmanské architektury jsou zde stále patrné. Založeny byly v druhé polovině 16. století tureckým pašou a patří tak mezi vůbec nejstarší lázně v Budapešti. Jejich současné jméno „Královské lázně“ tak nemá nic společného s jejich zakladatelem, nebo tím, že by byly určené pro užívání králem. Toto přízvisko získali až v 19. století, kdy byly zakoupeny rodinou Königů (německy Králů) a oni podle svého jména v maďarštině lázně pojmenovali.
Dnes zde nalezneme celkem čtyři termální bazény s teplotami od 26 do 40 stupňů celsia. Poměrně zajímavé je, že ani v minulosti ani dnes nemají vlastní termální pramen a voda je sem přiváděna z oblasti Lukács fürdő.
Nachází se na západním břehu Dunaje přibližně půl kilometru jižně od Markétina ostrova.
Oficiální stránky: www.kiralyfurdo.hu
Další informace o Lázních Király
LÁZNĚ LUKÁCS (Lukács fürdő)
Ačkoliv byly Lukács fürdő vybudovány až během druhé poloviny 19. století (jedná se tedy o poměrně nové lázně v Budapešti), zdejší termální prameny byly využívány pro jejich léčivé účinky minimálně již od 12. století. Vodu lázním dodává celkem 17 pramenů, které díky obsahu vápníku, sodíku, hydrogensiřičitanu vápenatého, hydrogensulfátu hořečnatého, hydrogenuhličitanu hořečnatého a několika dalších složek slouží především k léčbě problémů s páteří a klouby.
V lázních je mimo několika termálních bazénů (o teplotě 24 až 40 stupňů celsia) také trojice bazénů plaveckých. Najdete zde pochopitelně také sauny a parní komory.
Najdete je na západním břehu Dunaje v oblasti jižního cípu Markétina ostrova.
Oficiální stránky: www.lukacsfurdo.hu
Další informace o Lázních Lukács
LÁZNĚ DAGÁLY (Dagály fürdő)
Termální lázně Dagály jsou fakticky spíše koupalištěm, než lázněmi, jak si je představujeme například v případě lázní Széchenyi. Mají sice lázeňskou část s léčivými termálními bazény, ale ta je relativně malá a fakticky tvoří jednu ze služeb, než že by se jednalo o hlavní lákadlo komplexu. To ale není v konečném důsledku vůbec na škodu, protože na koupališti s nejrůznějšími bazény, atrakcemi, lázeňskou částí a travnatými plochami k opalování není vůbec nic špatného.
Leží na sever od centra Pešti přibližně v úrovni severního cípu Markétina ostrova. Přímo u nich se nachází stejnojmenná autobusová zastávka Dagály fürdő. Nejbližší stanicí metra je zhruba 500 metrů vzdálená zastávka Forgách utca na lince M3.
Oficiální stránky: www.nsu.hu
Další informace o Lázních Dagály
AQUAWORLD RESORT BUDAPEST
Sice není lázněmi, ale aquaparkem, nicméně vzhledem k jeho významu a oblibě jsme se rozhodli ho v této sekci zmínit. Zcela detailní a kompletní informace o něm naleznete přímo na stránce věnované jemu. Odkaz naleznete o něco níže.
V celkovém kontextu by se dal označit za ne zcela ideálně dostupný, pakliže do něj nemíříte autem přímo z České republiky. Najdete ho na samém severním okraji Budapešti, a to 13 kilometrů vzdušnou čarou od centra. Pomocí MHD se sem dostanete pouze autobusem, a to linkou 230, která zastavuje na zastávce Káposztásmegyer, Aquaworld.
Oficiální stránky: www.aquaworldresort.hu (dostupné v českém jazyce)