Velká tržnice

Velká tržnice nebo také Centrální tržnice či Tržnice číslo 1 (maďarsky Központi Vásárcsarnok či Nagycsarnok) je největší z budapešťských tržnic a rozkládá se na ploše přibližně jednoho hektaru. Dokončena a otevřena byla v roce 1897 a navržena byla v historizujícím secesně-novogotickém stylu. Uvnitř jejího zděného obvodu se nachází olbřímí ocelová konstrukce, která drží střechu. Má celkem tři patra, z čehož dvě jsou nadzemní a jedno je podzemní. Je oblíbená mezi místními i turisty. Ke koupi jsou zde čerstvé i trvanlivé potraviny, koření, alkoholické nápoje, suvenýry nebo maďarské rukodělné výrobky.

Velká tržnice

Co zde můžete koupit a vidět

Tržnice je rozdělena na tři patra, na kterých naleznete přes stovku stánků, obchodů, restaurací a bister. Za hlavní a nejzajímavější podlaží se dá jistě považovat přízemí, kde se nachází nejvíce stánků a také návštěvníků. V nabídce jsou zde především čerstvé a trvanlivé potraviny. Mnoho obchodů zde prodává čerstvé maso a výrobky z něj, mezi které patří především klobásy, salámy a párky. Své silné zastoupení zde mají také stánky s mléčnými produkty a pečivem. Samostatnou kapitolu potom představují stánky s ovocem, zeleninou a kořením. Prim v tomto směru hrají pochopitelně paprika a česnek ve všech představitelných podobách a v sezóně také melouny. Nabídka by rozhodně nebyla kompletní, kdyby zde návštěvník nenarazil na sladkosti a nějaký ten alkohol, přičemž v případě alkoholu musíme vyzdvihnout vyhlášené maďarské víno.




První nadzemní podlaží je věnováno především restauracím, bistrům a stánkům se suvenýry a lokálními výrobky. Zdejší nabídka jídel je pochopitelně zaměřena na maďarskou kuchyni a tak si zde návštěvníci mohou pochutnat na guláši, perkeltu, rybí polévce halászlé, paprikáši, tokáni, langoši, maďarské klobáse nebo leču. Ze suvenýrů jsou pak k dostání především originální maďarské rukodělné výrobky nejrůznějšího druhu.

Podzemní podlaží dlouhodobě náleží z velké části standardnímu supermarketu, ale přesto se zde nachází hned několik specializovaných prodejen, a to konkrétně řeznictví, rybárny a prodejny nakládané zeleniny na všechny způsoby. Nakládání a zavařování je mimochodem pro Maďarsko velmi typické a v zavařovačce zde skončí prakticky vše, co v ní skončit může.

V době adventu je pak Velká tržnice místem, kde si můžete užít poklidnou vánoční atmosféru se svařákem, punčem a svátečními pochutinami v teplotně příjemnějším prostředí ve srovnání s venkovními vánočními trhy.

Co ve Velké tržnici koupit

Kde se Velká tržnice nachází

Najdete ji kousek od Dunaje u Mostu svobody (Szabadság híd) na jižním okraji centra města. Nejbližší stanice městské hromadné dopravy nesou název Fővám tér a dostanete se sem metrem (M4 – zelená linka), tramvají (2, 2B,23, 47, 48, 49, N2 a N19), autobusem (15, 934, 979, 979A) a trolejbusem (83).

Adresa: Vámház körút 1-3, 1093, Budapešť, Maďarsko

Oficiální webové stránky: www.piaconline.hu

Otevírací doba

  • Pondělí: 6:00-17.00
  • Úterý až pátek: 6:00-18:00
  • Sobota: 6:00-15:00
  • Neděle: Zavřeno
  • Státní svátky: Zavřeno




Historie

Myšlenka na zbudování Velké tržnice nevznikla samostatně. Šlo totiž o vznik celého systému tržnic, o kterém se začalo mluvit již v průběhu šedesátých let 19. století. Důvodem pro jejich vznik bylo zajištění dostupnosti potravin pro obyvatele města a možnost kontroly kvality a regulace potravin dovážených do města. Tuto potřebu ještě umocnil samotný vznik Budapešti v listopadu roku 1873, kdy se spojila do té doby samostatná města Starý Budín, Budín a Pešť. Kvůli neustále se zhoršující situaci s dodávkami potravin a jejich kontrolou došlo v roce 1879 ke vzniku prvního zásobovacího plánu pro Budapešť a ustavení Potravinového výboru, který se měl celou záležitostí zabývat. Tento výbor o čtyři roky později představil návrh na zbudování městských tržnic s tím, že hlavní Velká tržnice by měla vzniknout na Fővám tér (Náměstí hlavní celnice) v místě solných skladů. Dále se však nic nedělo.

Roku 1885 se výstavba tržnice začala probírat znovu, přičemž zodpovědný orgán v podobě Výboru pro ekonomiku a potraviny dospěl opět zcela jasně a jednoznačně k závěru, že by centrální tržnice měla vzniknout na pozemku solných skladů. Problém ovšem spočíval v tom, že pozemek vlastnil stát, který se ho ve prospěch města nechtěl vzdát. Plánování výstavby tržnice se táhlo několik dalších let, aniž by v celé došlo k jakémukoliv posunu. Podmínky se zásobováním města potravinami se přitom nadále prohlubovaly z důvodu absence organizace a neustálému růstu počtu obyvatel. Potřeba postavit tržnici se nakonec stala tak zásadní, že o tom začala mluvit i široká veřejnost, což určitě přispělo k tomu, že se nakonec v roce 1891 stát rozhodl městu Budapešť požadovaný pozemek přenechat výměnou za jinou parcelu ve městě.

Velká tržnice se začala stavět roku 1894 a slavnostně byla otevřena spolu s několika dalšími tržnicemi v roce 1897. O její výstavbu se velkou měrou zasloužil tehdejší a vůbec první starosta Budapešti Károly Kamermayerovi. Jednalo se o velmi rozsáhlou investici, protože samotná budova byla velká a bohatě zdobená, velmi moderně vybavená a dokonce byla přímo napojena na železnici. Autorem architektonického návrhu byl Samu Pecz. Celkovou honosnost budovy dotváří střecha pokrytá barevnými keramickými střešními taškami značky Zsolnay.

Během druhé světové války byla Velká tržnice značně poškozena a v žalostném stavu setrvávala až do pádu komunistického režimu. V roce 1991 byla započata rozsáhlá kompletní rekonstrukce mající za cíl obnovit původní vzhled a krásu stavy, čehož bylo dosaženo a tržnice se roku 1997 znovu otevřela. Zdařilou rekonstrukci stvrdilo i obdržení prestižní architektonické ceny FIABCI World Prix d’Excellence Awards. V současnosti je Velká tržnice plně přístupná v celé své kráse a u turistů patří mezi nejvyhledávanější atrakce v Budapešti.

Központi Vásárcsarnok




Další zajímavé tržnice v Budapešti

  • Klauzál téri Vásárcsarnok – Akácfa utca 42-48, 1072, Budapešť
  • Lehel Csarnok – Váci utca 9-15, 1134, Budapešť
  • Fehérvári úti Vásárcsarnok – Kőrösy József utca 7-9, 1117, Budapešť
  • Rákóczi Téri Vásárcsarnok – Rákóczi tér 7-9, 1084, Budapešť
  • Kórház utcai Vásárcsarnok – Kórház utca 37-41, 1035, Budapešť
  • Batthyány téri Vásárcsarnok – Batthyány tér 5, 1011, Budapešť
  • Belvárosi Piac – Hold utca 13, 1054, Budapešť

Co se nachází v blízkosti

  • 150 m jihozápadně – Most svobody
  • 200 m severozápadně – Váci utca (populární nákupní třída)
  • 350 m východně – Ráday utca (oblíbená ulice plná restaurací, kaváren a bister)
  • 550 m jihozápadně – Jeskynní kaple
  • 550 m severovýchodně – Národní muzeum
  • 600 m severně – Petőfiho muzeum literatury
  • 600 m jihozápadně – Lázně Gellért
  • 850 m severozápadně – Kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • 850 východně – Muzeum užitého umění
  • 950 m severozápadně – Alžbětin most
  • 1 km severozápadně – Lázně Rudas

*vzdálenosti udávají nutnou cestu pro dosažení daného místa pěšky, jednotlivé směry jsou pak orientační

Mapa